Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nádory tlustého střeva

NÁDORY TLUSTÉHO STŘEVA A KONEČNÍKU

V České republice je kolorektální karcinom druhým nejčastějším zhoubným nádorem. U mužů po nádorech plic a u žen po nádorech prsu. Jedná se o civilizační onemocnění, kterého výskyt ve světě je rozdílný v závislosti na vyspělosti dané země. V roce 1989 se naše republika zařadila na první místo v celosvětových statistikách, riziko onemocnět našich občanů všech věkových kategorií je 5,1%, po 50. roce života je 10%.

Úmrtnost na tyto nádory je relativně vysoká. Nádory tlustého střeva představují zhruba 8% a nádory konečníku více než 7% ze všech nádorových úmrtí. Příčinou je skutečnost, že prakticky polovina nádorů je zjištěna až v pokročilém stádiu – pokud se nádor zachytí v časném stadiu, znamená v průměru 90% šanci na pětileté přežití, zatímco pozdní diagnóza vede jen v 10% k přežití 5 let.

K včasnému vyhledání nádorů slouží vyšetření stolice na okultní (skryté) krvácení. Jedná se o součást onkologické prevence u bezpříznakových jedinců obou pohlaví ve věku nad 50 let s opakováním ve dvouletém intervalu, v roce 2009 byl program upraven vyhláškou – snížil se interval u bezpříznakových osob ve věku 50-55 let na jednoroční. Je to efektivní způsob, jak snížit úmrtnost na nádory tlustého střeva a konečníku, avšak dosavadní účast populace je nízká – cca 20%. Vyhledávání (depistáž) provádí praktický lékař v rámci své preventivní činnosti. Pacienta řádně poučí, vydá test a po vrácení testu odečte výsledek. Pacienta informuje o výsledku a v případě pozitivity testu ho odešle do odborné gastroenterologické ambulance. Zde pacient absolvuje velmi přínosné kolonoskopické vyšetření s možností odběru bioptických vzorků, další výhodou je možnost okamžitého odstranění polypů (výrůstků) a následné histopatologické vyšetření. Odstranění polypů touto metodou prokazatelně snižuje výskyt rakoviny střev. Kolonoskopii lze využít i jako vyhledávající metodu - a to v intervalu 10 let.

Klinické potíže jsou do jisté míry podmíněny lokalizací, velikostí nádoru, méně celkovou odezvou v organizmu. Zúžení průsvitu střeva se projeví zvýšenou plynatostí, změnou vyprazdňování stolice, kolikovitou bolestí, částečným nebo úplným ucpáním střev. Často se nádor projeví různě velkým krvácením, následnou chudokrevností. Prasknutí střeva v místě nádoru s obrazem akutního zánětu pobřišnice je vzácnější. Proniknutí do okolí se projeví hmatným útvarem. Karcinomy konečníku se projeví nutkáním na stolici, kdy dochází k malému odchodu stolice s příměsí krve nebo hnisu. Vzdálenými metastázami jsou postiženy především játra, plíce, pobřišnice, vaječníky.

Rizikové faktory je možno rozdělit do dvou skupin: zevní faktory -  vysoký obsah živočišného tuku, vysoká spotřebu červeného masa, zvláště pak tepelně upraveného  smažením, pečením, grilováním a především uzením, nízký obsah vlákniny ve stravě, nedostatečná fyzická aktivita, sedavý způsob života, obezita, nedostatečný příjem kalcia, vitamínu D, kyseliny listové, methioninu a stopových prvků -  beta karotenu, selenu, vitaminu C. Taktéž vyšší konzumace alkoholu (zejména piva) je rizikovým faktorem především při vzniku karcinomu konečníku. Vrozené faktory – přítomnost dědičných polypů střev v rodinách je vysokým rizikem pro vnik nádorů této oblasti. Existují i choroby bez výskytu polypů, kdy jsou členové celých rodin náchylnější k tomuto onemocnění – jejich genetická informace nese mutace narušující schopnost si opravit porušenou DNA. Tyto skupiny osob označujeme jako skupiny s vysokým rizikem, pro něž jsou vypracovány speciální programy pro sledování a léčbu. Nutným předpokladem je však včasný záchyt těchto osob praktickým lékařem, pro kterého je důležité znát přítomnost této nemoci u příbuzných 1. stupně (rodiče, sourozenci, děti). Při podezření na tuto formu nemoci je nutno pacienta vyšetřit na oddělení lékařské genetiky.

Léčba záleží na celkovém stavu pacienta, lokálním nálezu, na přítomnosti metastáz. Léčbu vede onkolog, chirurg a gastroenterolog.

Opět se vracíme k staré pravdě, že nejefektivnější a nejjednodušší je prevence a chránit si své zdraví je úkolem každého z nás.

 

Z doporučených postupů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně zpracovala MUDr. Martina Hýžová

 
 


Poslední fotografieMail list


Statistiky

Online: 4
Celkem: 62116
Měsíc: 1929
Den: 160